trende

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

TELSİZ NEDİR ?

Telsiz, haberleşmede kullanılan alıcı-verici bir radyodur. Kabloya ihtiyaç duymadan, radyo sinyalleri ile haberleşme yapılmasına imkân veren cihazlardır. Normal radyo alıcılarından farkı, cihazın aynı zamanda yayın yapma kapasitesine sahip olmasıdır. Bu nedenle bazı dillerde “iki yönlü radyo” olarak adlandırılır.

PMR TELSİZ NEDİR ?

PMR nedir?
PMR 446 cümlesi bir kısaltma olarak “Private Mobil Radyo” cümlelerinin baş harflerinden oluşup temsil etmektedir. başka Bir anlamda özel taşınabilir el telsizi de diyebiliriz. Genellikle PMR cümlesinin yanında kullanılan 446 sayısı ise bu el telsizlerinin belli aralıkda ve sınırlı bir frekans aralığını (446.000 – 446.100 MHz.) kullandıklarını gösterir. Bu el telsizleri bulundukları ülkede izin verilmiş frekans ve watt güçlerde gönderme çıkış yapabilen, amatör telsizcilerin kullandığı el telsizlerle kıyaslandığında görece kısa mesafe erişimli ve yalnızca ses haberleşmesine yönelik amacı olan alçak güçlü telsiz cihazlarıdır. herkes Çok sayıda kullanıcı frekans bandını ortak kullanmaktadır. Görüşmelerin dar bir frekans aralığında bulunması ve 8 ana kanalın alt kanallara bölünmesiyle kullanıldığından çoğu zaman veya bazen duruma ve coğrafi konuma göre degişebilir konuşmalar başka bir kanala da sarkması mümkündür.Her ne denli amatörler bu konuya uzak kalmış gibi görünse de özellikle çocuklar tarafından kullanılmaları sevilmeleri hususunda , amatör telsizciliğe özenti ve eğitici olmaları açısından bize göre önemli dir ve bir anlamda insanların telsize merak salmaları acısından ilk basamak teşkil edebilirler.

PMR kullanmak için lisans gerekli midir?

Türkiye’de PMR yani lisanssız el telsizi kullanmak için herhangi bir ruhsat gerekmemektedir.
Türkiye’de satılmasına ve kullanılmasına müsaade edilen PMR sınıfındaki telsizlerin çıkış gücü 0.5w dir .
TGM-STK-001 yönetmeliğine uygun olarak UHF 446 MHz. frekans bandında çalışan telsiz modelleri olarak sınırlandırılmışlardır.

Whatsapp
HACI KUMAŞ
HACI KUMAŞ
Merhaba. Size nasıl yardımcı olabiliriz?